Jak zrobić bezy z jajek? – sprawdzony przepis

Beza to wypiek z pozoru bardzo prosty, nie wymagający dużej ilości składników. Każdy jednak, kto przystąpił do jej wykonania, wie, że nie jest to takie proste jak się wydaje. Jednym beza wychodzi zawsze, inni nie opanowali jeszcze tej umiejętności. Upieczenie bezy jest pewnego rodzaju sztuką, ale do osiągnięcia dla wszystkich.

Beza
Beza

Na początek kilka wskazówek, które mogą przybliżyć Cię do zrobienia idealnie chrupiącej bezy:

1.Pamiętaj, że białka do bezy powinny mieć temperaturę pokojową. Najlepszym sposobem jest wyjęcie ich nawet kilka godzin przed pieczeniem.

  1. Przygotowując białka do ubicia piany, uważnie obserwuj czy przez przypadek nie dostało się do nich żółtko. Jeżeli tak się zdarzyło, wyjmij je z dużym zapasem.

3.Naczynia do ubijania białek powinny być albo szklane albo metalowe, koniecznie pozbawione jakiegokolwiek tłuszczu.

  1. Należy pamiętać, że samo przygotowanie bezy nie jest czasochłonne, zajmuje około 15 minut. Najwięcej czasu zajmuje suszenie i studzenie jej, dlatego też planując przyjęcie czy poczęstunek dla gości, pamiętaj, aby przystąpić do wypieku nieco wcześniej.

Składniki potrzebne do upieczenia bezy:

  1. 6 białek
  2. 300 g cukru (najlepiej drobnego)
  3. 1 łyżka soku z cytryny
  4. 1 łyżka mąki ziemniaczanej

 

Sposób przygotowania:

  1. Białko należy ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, mąkę ziemniaczaną, sok z cytryny i szczyptę soli.
  2. Na wyłożoną papierem do pieczenia blachę przełożyć przygotowane białka i uformować je w kształt okręgu. Można również z powstałej masy uformować blaty bezowe o różnej średnicy (26-30 cm lub 18-20 cm).
  3. Nagrzać piekarnik do 150 stopni, przy funkcji góra – dół, po włożeniu bezy, po pięciu minutach zmniejszyć temperaturę do 100 stopni i piec przez 2 godziny i 15 minut. Po upływie tego czasu bezę należy pozostawić w piekarniku do całkowitego wystygnięcia i wyschnięcia (kilka godzin).

Opcjonalnie można dołożyć do przepisu 300 g cukru pudru, dodatek ten zwiększy wówczas szanse na otrzymanie idealnie chrupiącej, zwartej i nieopadającej bezy.

Dlaczego do bezy warto dodać mąkę ziemniaczaną?

Mąka ziemniaczana dodana do masy na bezę dodawana jest w celu wzmocnienia. Dzięki niej skorupka zewnętrzna stanie się grubsza i bardziej chrupiąca.

Ubijanie piany na bezy – jak zrobić to idealnie

Odpowiednie ubicie białek ma kluczowe znaczenie w przypadku bezy, jest to bowiem fundament tego wypieku. Aby otrzymać gęstą i sztywną pianę należy trzymać się kilku prostych zasad:

– ubijamy w szklanym lub metalowym naczyniu, pozbawionym tłuszczu.

– dodajemy dosłownie szczyptę soli,

– ubijanie białek zaczynamy na średnich obrotach, powoli zwiększając moc. Pozwoli to zapobiec „przebiciu” białek.

– starannie oddzielamy białka od żółtek.

Sól – po co dodajemy ją do bezy?

Dodanie szczypty soli podczas ubijania białek, zapewni nam gwarancję uzyskania idealnie sztywnej piany i w konsekwencji bezy, która na pewno nie opadnie.

Idealna temperatura – jak upiec bezy

Z pieczeniem bezy bywa różnie, głównie zależy to od piekarnika i jego funkcji. Najlepszym sposobem na uzyskanie idealnej bezy jest wypracowanie własnego sposobu i czasu jej pieczenia, a właściwie to suszenia. Ważne jest, żeby bezy nie spalić, czyli nie można ustawić zbyt wysokiej temperatury. Pamiętajmy, że jak nastawiamy większą temperaturę to zmniejszamy czas pieczenia i odwrotnie, gdy mamy niższą temperaturę wydłużamy jej czas w piekarniku. Najważniejszą częścią w pieczeniu bezy jest jej odpowiednie suszenie i ostudzenie, dlatego ważne jest, aby po wyłączeniu piekarnika, zostawić ją w nim przy uchylonych drzwiczkach na kilka godzin. Wolne stygnięcie zapewni chrupkość i sprężystość oraz zapobiegnie opadnięciu i nadmiernemu popękaniu naszej bezy.

Ile cukru do bezy?

Cukier jest jednym z niewielu składników niezbędnych do wykonania bezy. Jest on kluczowym elementem, ponieważ spaja on całą masę i nadaje jej lśniący wygląd. Ile cukru, zatem należy dodać do bezy, aby była ona smaczna? Przyjmuje się, że na każde jajko powinno odmierzyć się 50 g cukru. Jeżeli dodamy go nieco więcej nasza masa będzie bardziej zwarta i lśniąca, należy jednak nie przesadzać z ilością, bo beza będzie zbyt słodka. Pamiętaj, aby cukier dodawać stopniowo!

Królowa bezowych wypieków – beza Pavlova

Beza Pavlova to zdecydowanie jeden z najbardziej efektownych bezowych wypieków, który możemy przygotować we własnej kuchni. Przez niektórych nazywana jako tort Pavlova, chrupiąca z zewnątrz i aksamitna w środku, po prostu idealna!

Beza Pavlova
Beza Pavlova

Jak zrobić bezę Pavlova?

Beza Pavlova, pomimo, że wygląda spektakularnie, nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Do jej zrobienia potrzebujemy: jajka, cukier, skrobię ziemniaczaną i sok z cytryny.

Wykonanie samej bezy Pavlova jest takie samo jak w przypadku tej tradycyjnej. Tort dekorujemy ulubionymi owocami (najlepiej sezonowymi) i/lub kremem wcześniej przygotowanym.

Smacznego!