Sok z brzozy jest skarbnicą cennych minerałów i składników odżywczych. Od lat znany w naturalnej medycynie jako środek, który zapobiega wielu schorzeniom i pomaga w ich leczeniu. Co warto o nim wiedzieć?

Oskoła

Sok z brzozy nazywany jest także bzowiną lub oskołą. To woda o lekko słodkawym smaku, bez wyraźnego aromatu. Ten niezwykle cenny płyn pozyskuje się u progu wiosny. Oskoła to nazwa staropolska soku z brzozy, który stosowany był jako napój chłodzący oraz leczniczy na całej Słowiańszczyźnie.

Właściwości soku z brzozy

Sok brzozowy jest źródłem wielu witamin i mikroelementów, takich jak witamina C, a także witaminy z grupy B. Zawiera potas, wapń, żelazo, magnez, miedź, fosfor, kwas jabłkowy oraz cytrynowy, a także sole mineralne i aminokwasy.

To powoduje, że sok z brzozy pity systematycznie wspomaga naturalną odporność organizmu i hamuje rozwój bakterii oraz wirusów, które powodują stan zapalny. Sok brzozowy wspomaga również proces detoksykacji organizmu, usuwając toksyny i szkodliwe substancje. Ich zaleganie może powodować rozwój poważnych chorób.

Sok brzozowy stosowany jest także w przypadku problemów z układem moczowym, szczególnie przy małej diurezie. Wykazuje działanie spazmolityczne oraz przeciwgorączkowe. Oczyszcza wątrobę i dodaje witalnej energii.

Sok z brzozy a cukrzyca

Sok brzozowy zawiera cukry, które nie mają wpływu na poziom insuliny we krwi i są łatwo przyswajalne. Z tego względu powstały cukier brzozowy, czyli ksylitol, który jest zdrową alternatywą dla popularnych słodzików.

Natomiast betulina, będąca barwnikiem kory brzozy obniża poziom lipidów we krwi oraz wątrobie. To powoduje, że skutecznie zapobiega ona nadwadze i otyłości. Zwiększa także wrażliwość na insulinę.

Sok z brzozy na włosy

Ze względu na swoje właściwości, sok brzozowy znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Do stosowania na włosy wykorzystywana jest woda brzozowa. To roztwór soku z brzozy oraz alkoholu etylowego. Stosuje się ją jako wcierkę na skórę głowy. Używając jej należy unikać kontaktu z włosami. Preparat trzeba delikatnie wmasować i pozostawić bez spłukiwania na kilka godzin, a nawet całą noc. Woda brzozowa stosowana raz na dwa dni, po miesiącu daje efekt w postaci szybszego porostu włosów, a także pojawienia się nowych włosków.

Kalorie – ile zawiera sok z brzozy?

W 100 gramach jest 22 kalorie. Dla porównania szklanka soku brzozowego waży 230 gram i ma 51 kcal. Mowa tu oczywiście o naturalnym soku z brzozy, który nie jest rozcieńczony z wodą.

Sok z Brzozy
Sok z Brzozy

Dawkowanie soku z brzozy

W celach zdrowotnych zaleca się picie soku brzozowego 3 razy dziennie, po ćwierć szklanki przez 2 – 3 tygodnie. W czasie takiej kuracji najlepiej zrezygnować z picia alkoholu, kawy i powstrzymać się od spożywania szpinaku, czekolady, szczawiu i mięsa.

Sok z brzozy jest także skuteczny w walce z cellulitem. W celu jego redukcji, warto spożywać sok przez okres 6 tygodni, po około 3/4 szklanki. Sok z brzozy pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, co pozwala cieszyć się gładką i promienną skórą.

Sok z brzozy dla dzieci

Niegdyś sok brzozowy podawany był już niemowlętom. Jednak mają one jeszcze nieodpowiednio wykształcony układ pokarmowy, który może niekorzystnie zareagować na produkt. Obecnie poleca się go podawać dzieciom po 2 roku życia.

Sok z brzozy należy podawać dziecku najlepiej na czczo. Porcje powinny być niewielkie. Cały czas należy obserwować reakcje  dziecka na produkt. Nie zaleca się podawać więcej niż kilka łyżek soku z brzozy dziennie, ponieważ zawiera on salicylany, których podawanie małym dzieciom w zbyt dużych dawkach nie jest zalecane.

Woda z Brzozy
Woda z Brzozy

Pozyskiwanie soku z brzozy

Po sok z brzozy najlepiej udać się do lasu około 18 – 20 dni, zanim pękną pączki drzewa. Zaleca się zbierać sok z drzewa, które ma przeszło 10 lat. Najefektywniejszą metodą oraz najmniej inwazyjną dla drzewa, jest zbieranie soku poprzez wiercenie w pniu.

Na wysokości mniej więcej pół metra wywierca się otwór w korze na głębokość do 3 cm. Średnica powinna być dopasowana do średnicy kraniku lub wężyka, jaki ma być użyty. Należy umieścić go w otworze, a drugi koniec w naczyniu. Sok płynie przez dosyć długi okres czasu, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Przeciwwskazania do stosowania

Sok brzozy jest niezwykle zdrowym produktem, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jego spożywania:

  • uczulenie na pyłek brzozy,
  • niewydolność układu moczowego,
  • obrzęki spowodowane niesprawnym działaniem serca oraz nerek.

Przechowywanie

Świeżo zebrany sok powinno przechowywać się w emaliowanym lub szklanym naczyniu w lodówce, jednak nie dłużej niż przez 1 – 2 dni. Po tym czasie może zacząć fermentować i stać się trucizną. Sok z brzozy można zapasteryzować albo zamrozić.

Pasteryzacja soku z brzozy

W garnku należy doprowadzić sok z brzozy do temperatury około 90° Celsjusza. Następnie szybko zdjąć z ognia i od razu przelać do wysterylizowanych słoików. Trzeba dokładnie wytrzeć brzegi oraz szczelnie zakręcić. Słoiki wstawić do garnka z gorącą wodą i podgrzewać na średnim gazie przez 15 minut.

Cena soku z brzozy

Najłatwiejszą opcją jest zakup gotowego soku brzozowego. Produkt ten nie jest drogi, jego cena to mniej więcej dziesięć zł za litr. Dostępny jest w wielu sklepach – delikatesach, ze zdrową żywnością, a także aptekach.