Deratyzacja to zabieg, który ma na celu zwalczenie szkodników przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych. Istnieje wiele skutecznych metod deratyzacji, dzięki którym raz na zawsze pozbędziesz się szczurów, myszy, ze swojego domu. Nie trać czasu na domowe sposoby i zakup trutek z niewiadomego źródła, które i tak nie zdadzą rezultatu. Zamiast pozbywać się uporczywych współlokatorów na własną rękę, wybierz sprawdzone techniki i pomoc profesjonalisty.

 

Zabieg deratyzacji – na czym polega i dlaczego jest skuteczny?

 

Profesjonalne zabiegi deratyzacji

zaczynają się od rozpoznania gatunku gryzonia oraz zdefiniowania preferowanej metody jego usunięcia. Zdarza się, że dom jest zajęty przez więcej niż jeden gatunek szkodnika, dlatego warto powierzyć realizacje tego zadania profesjonalnej firmie. Deratyzacja to skomplikowany proces, którego celem jest zwalczanie i odstraszanie każdego typu gryzoni – najczęściej jednak myszy oraz szczurów. W większości przypadków procedura deratyzacji wymaga kompleksowego podejścia, dlatego deratyzator nie tylko usuwa szkodniki, ale także dba o ograniczenie populacji gryzoni. Proces deratyzacji nie jest wymogiem czysto higienicznym. Obecność szczurów i innych gryzoni w domu stanowi duże zagrożenie biologiczne, dlatego tak ważne jest ich szybkie wytępienie.

 

Formy deratyzacji – co powinieneś wiedzieć?

Deratyzacja, nazywana także odszczurzaniem, to procedura, która może przyjmować rozmaite formy. Wybór odpowiedniej techniki zależy od rodzaju szkodników, miejsca ich występowania oraz stanu nieruchomości. W myśl polskiego prawa wyeliminowanie szczurów i myszy to obowiązek każdego właściciela lub zarządcy obiektu mieszkalnego. Wykonanie procedury przez profesjonalistę jest absolutnie bezpieczne, dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług sprawdzonej firmy. Jedynie doświadczony profesjonalista posiada niezbędną wiedzę na temat preparatów chemicznych i jest w stanie umiejętnie je dawkować.

Chemiczna metoda deratyzacji – czy jest skuteczna? 

Deratyzacja chemiczna, czyli zwalczanie gryzoni przy pomocy środków biobójczych, polega na podaniu preparatu w formie trucizny. Takie środki są bardzo niebezpieczne, jeżeli dawkuje się je w nieumiejętny sposób, dlatego nie są powszechnie dostępne w sklepach gospodarczych. Po spożyciu tych środków gryzonie zostają unieszkodliwione. Do najskuteczniejszych trutek zaliczane są m.in. rodentycydy przyjmujące postać granulatów, płynu czy zatrutego ziarna. Profesjonalne firmy deratyzacyjne stosują zazwyczaj antykoagulanty pierwszej generacji, które powodują zatrucie po kilkukrotnym pobraniu, oraz drugiej generacji, które są truciznami o działaniu chronicznym i eliminują gryzonie już po pierwszej dawce.

Deratyzacja – metody fizyczne. Czy są bezpieczne dla ludzi?

Metoda fizyczna to kolejny sposób na odszczurzanie, którego skuteczność może budzić pewne wątpliwości. W przypadku tej techniki firmy stosują różnego rodzaju działania, które mają na celu określić skalę inwazji gryzoni oraz obszar ich występowania. Po wykonaniu procedury deratyzacji konieczne jest przeprowadzenie monitoringu, który pomoże określić, czy podjęte działania były skuteczne. W ramach tej procedury deratyzator uszczelnia wszelkie dziury, a następnie montuje urządzenia, które pozwalają śledzić przebieg trasy gryzoni. Aby zwiększyć skuteczność działań rutynowo rozstawia się pułapki deratyzacyjne opatrzone specjalnymi etykietami. Taki sposób jest zdecydowanie bardziej czasochłonny niż metoda chemiczna.

Deratyzacja – charakterystyka i skuteczność metody biologicznej

Deratyzacja metodami biologicznymi to odszczurzenie piwnicy i budynków gospodarczych przez zwierzęta domowe. Jeżeli nie jesteś zdecydowany na pomoc profesjonalisty, możesz zaangażować psy i koty, które są naturalnymi wrogami szczurów i myszy. Niestety, ta metoda jest kompletnie bezużyteczna w przypadku dużej inwazji gryzoni. Co więcej, to bardzo ryzykowny i niebezpieczny sposób odszczurzania, biorąc pod uwagę, że gryzonie mogą wyrządzić krzywdę domowym zwierzętom.