Dużo osób przyjmuje suplementy z kreatyną. Nie jest to jednak przypadkowa sprawa – ten związek chemiczny ma bowiem istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to związek chemiczny, który jest znany już od 1832 roku. Występuje w przypadku nie tylko ludzi, ale też zwierząt (w trakcie przemiany materii, mięśniach oraz ścięgnach). Biorąc pod uwagę nasze organizmy, kreatyna powstaje zaś zasadniczo z trzech “składników”. W tym gronie są glicyna, arginina i metionina. Warto zauważyć, że jest ona obecna w sposób całkowicie naturalny w mięśniach szkieletowych. To jednak nie wszystko. Kreatyna znajduje się bowiem również, chociaż w o wiele mniejszej częstotliwości, w mózgu, nerkach, wątrobie i jądrach. Za co odpowiada ten związek chemiczny w naszym organizmie? To m.in. stymulacja syntezy protein zachodzących w mięśniach. Kreatyna w naturalny sposób hamuje miostatynę, która zaś negatywnie wpływa na szybki przyrost masy mięśniowej. To nie wszystko. Jej zadaniem jest też utrzymywanie, na odpowiednim poziomie, ATP. Czym jest ATP? To skrót od adenozynotrifosforanu – składającego się z adeniny, rybozy i reszt fosforanowych (trzech). Odpowiednia dawka kreatyny sprawia, że nie brakuje nam energii do wykonywania zadań – nie tylko na siłowni czy w klubie fitness. Za co jeszcze odpowiada ten związek chemiczny? To podwyższenie uwodnienia komórki mięśniowej. Warto wspomnieć o fosfokreatynie. Jak ona powstaje? Z glicyny, metioniny, argininy i pozostałych fosforanów. Wspominamy o tym, gdyż ten związek pozytywnie wpływa na zmniejszenie zakwaszania mięśni po treningu, zawodach itp.

Dawkowanie kreatyny

Chyba nikogo zatem nie dziwi, że kreatyna to tak często przyjmowany suplement. Szczególnie biorąc pod uwagę sportowców, którzy amatorsko lub zawodowo trenują. Oczywiście, można stosować m.in. odpowiednią dietę, aby kreatyna była dostarczana do organizmu w sposób całkowicie naturalny. W jakich produktach nie brakuje zatem tego związku? Rozpocznijmy od ryb. Eksperci podkreślają, że najwięcej kreatyny jest w dorszach. Można też umieścić w jadłospisie rozmaite mięsa. Takie, jak choćby wołowinę. Kreatyny nie brakuje też w schabie pochodzącym z wieprzowiny. Alternatywnie można również jeść piersi z indyka albo kurczaka.

Czasami jednak i to nie jest wystarczające, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę kreatyny w organizmie. Wtedy ludzie sięgają po suplementy. Jak dawkować te preparaty? Zaleca się, by kreatyna była przyjmowana w ilości 0,03 g na kg wagi. W związku z tym u każdego finalna dawka będzie wyglądała nieco inaczej. Jak długo brać takie suplementy? Jest to środek bezpieczny, dobrze tolerowany przez organizm. Można go stosować nieprzerwanie, chociaż warto rzecz jasna obserwować swój organizm. Należy też pamiętać, że lepiej przyjmować takie specyfiki po treningu. Przyspiesza to regenerację organizmu.

Skutki uboczne

Jak każdy suplement, także ten może powodować pewne skutki uboczne. Istotne jest zatem to, aby przestrzegać dawek zalecanych przez producenta. Wtedy minusy związane ze stosowaniem tego związku chemicznego nie powinny wystąpić. Z czym jednak ewentualnie trzeba się liczyć? To np. skurcze mięśni (nie tylko w czasie treningów). Czasami może dojść do odwodnienia, a dana osoba może mieć dodatkowo problemy gastryczne. Inne skutki uboczne to zaś nadwyrężenia mięśni. Eksperci dodają, że ten związek chemiczny, przyjmowany w suplementach w nieodpowiednich ilościach, może również prowadzić do mniejszego odczuwania tak zwanego stresu termicznego.

Monohydrat kreatyny

Kreatyna, jeśli chodzi o suplementację, może występować pod rozmaitymi postaciami. Najczęściej można spotkać się z monohydratem. Jak powstaje ten związek? Jest to możliwe pod kątem połączenia się cząsteczek wody z cząsteczkami kreatyny. W jaki sposób działa monohydrat kreatyny? Eksperci chwalą ten specyfik za wysoką przyswajalność. Występują też, dzięki monohydratowi, odpowiednie reakcje anaboliczne, które m.in. pozytywnie wpływają na ilość energii (ATP). Właściwe stosowanie pozytywnie oddziałuje na szybki przyrost masy mięśniowej i redukcję niechcianej tkanki tłuszczowej.

Jabłczan kreatyny

W sklepach z tym asortymentem można też spotkać się z taką postacią kreatyny. Jak powstaje ten konkretny związek? Na skutek połączenia dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego z jedną cząsteczką kreatyny. Czym się cechuje? Z jednej strony jabłczan jest nieco droższy niż np. monohydrat. Z drugiej strony ten związek wolniej ulega rozpadowi w układzie pokarmowym. Dodatkowo nieco łatwiej rozpuszcza się w wodzie. To zaś np. sprawia, że jest łatwiejszy w aspekcie przyjmowania.

Kreatyna firmy Olimp

Jakie suplementy z kreatyną są godne polecenia? To m.in. produkty tej firmy. Są nie tylko skuteczne. Dzięki temu łatwo wchłanialny związek pozytywnie wpływa na wzrost masy mięśniowej, która jest pozbawiona niechcianej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo to specyfik całkowicie bezpieczny, znakomicie tolerowany przez ludzkie organizmy. Oczywiście, trzeba jednak stosować się do zaleceń producenta dotyczących optymalnego dawkowania.