Katar u noworodka to nieprzyjemna dolegliwość, przez którą dziecko może być rozdrażnione. Warto więc wiedzieć, jak ulżyć maluszkowi w tym trudnym okresie i sprawić, że będzie mu się oddychało lepiej. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów do oczyszczania nosa, a dużą popularnością wśród rodziców cieszy się zwłaszcza katarek do odkurzacza. To bardzo praktyczny aspirator do nosa, który można stosować już u najmniejszych dzieci. 

Co to jest katarek do odkurzacza? 

Katarek do odkurzacza to rodzaj aspiratora do nosa dla dzieci. Urządzenie pozwala na sprawne usunięcie wydzieliny i udrożnienie dróg oddechowych dziecka. Aspirator działa po podłączeniu go do domowego odkurzacza, dzięki czemu możliwe jest szybkie odciągnięcie wydzieliny. Katarek do odkurzacza występuje w kilku wersjach, jednak użycie każdej z nich może opierać się na metodzie 3 kroków. Metoda ta polega na delikatnym rozpuszczeniu wydzieliny roztworem soli fizjologicznej, użyciu aspiratora, a następnie ponownym zakropieniu noska roztworem soli w celu nawilżenia jego śluzówki. Katarek do odkurzacza jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, dzięki czemu można go stosować już od pierwszych dni życia maluszka. Co ważne, aspiratory tego rodzaju są wyposażone w różnej wielkości końcówki, które da się z łatwością dopasować do wieku dziecka.

Gdzie kupić katarek – cena

Katarek do odkurzacza można zakupić w sieci np. na oficjalnej stronie producenta. Aspirator jest także dostępny w niektórych aptekach i sklepach z akcesoriami dla dzieci. W zależności od miejsca zakupu i wersji urządzenia, ceny wahają się od 40 do 70 zł. Koszt aspiratora różni się ze względu na wybrany zestaw, który może być wzbogacony np. o ampułki roztworu soli fizjologicznej oraz dodatkowe przybory do czyszczenia. Na początek warto jest zainwestować w standardowy aspirator, który pozwoli ocenić, czy urządzenie jest odpowiednie dla naszego maluszka.

Katarek do odkurzacza
Katarek do odkurzacza

Katarek standard czy plus – który wybrać?

Producent aspiratorów o nazwie Katarek oferuje dostęp do kilku wersji urządzenia. Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się zwłaszcza aspiratory o nazwie Katarek Standard i Katarek Plus. Katarek Standard to podstawowy zestaw, który zawiera aspirator i dwie wymienne końcówki oraz szczoteczkę czyszczącą. Zestaw Katarek Plus charakteryzuje się przede wszystkim rozkręcaną komorą aspiratora, która w porównaniu do aspiratora z zestawu standard jest znacznie łatwiejsza do czyszczenia. Katarek plus zawiera także końcówki z identyfikacją “JA&TY”, dzięki czemu można je łatwo rozróżnić, co jest bardzo istotne w momencie oczyszczania nosa u dwójki dzieci na raz. Wiele osób decyduje się na skorzystanie właśnie z zestawu w wersji Plus, gdyż jest on bardziej komfortowy w użyciu, niż Katarek Standard.

Rodzaje aspiratorów do nosa

Na polskim rynku dostępny jest szeroki asortyment aspiratorów do nosa, które potrafią skutecznie i szybko oczyścić drogi oddechowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tradycyjne gruszki odciągające, nie są w stanie usunąć tak dużej ilości wydzieliny, jak aspiratory charakteryzujące się znacznie większą siłą ssącą. Aspiratory Katarek do odkurzacza odciągają wydzielinę z mocą, którą sami ustawiamy przy włączeniu odkurzacza. To bardzo wygodne i bezpieczne, gdyż mamy pełną kontrolę nad siłą z którą odsysamy katar u  dziecka. Istnieje kilka rodzajów aspiratorów, które działają po podłączeniu do odkurzacza. Są to urządzenia takie, jak: Katarek Standard, Katarek Travel 2w1, Katarek Simple, Katarek Complete oraz Katarek Plus. Ciekawą opcją jest aspirator Katarek Travel 2w1, którego można używać także bez odkurzacza. Ten typ urządzenia pozwala na wykonanie ustnej aspiracji, która świetnie sprawdzi się np. w trakcie długiej podróży, czy wakacji. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do zakupu aspiratora bazującego na sile ssącej odkurzacza, to możemy poszukać aspiratora elektrycznego.Takie urządzenie dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dzieci, które źle znoszą dźwięk odkurzacza.

Częste pytania:

Ile razy można odciągać katar odkurzaczem?

Aspiratory oparte na pracy odkurzacza są bardzo trwałe i można ich używać wielokrotnie. To ile razy dziennie należy wykonywać aspirację u dziecka, jest zależne od tego, jak duży katar u niego występuje. Jeśli widzimy, że maluch ma mocno zatkany nos i trudności z oddychaniem, to starajmy się odsysać wydzielinę jak najczęściej. Obligatoryjnie należy to robić przynajmniej 3 razy dziennie. Rano, w południe oraz wieczorem. Warto wiedzieć, że katar łatwiej usunąć po zaaplikowaniu do nosa roztworu soli fizjologicznej. Trzeba też dbać o ogólne nawilżenie błon śluzowych nosa, przez stosowanie kropli oraz maści.

Ile trwa katar u niemowlaka?

U dorosłych osób katar trwa najczęściej kilka dni, tymczasem u niemowląt czas ten może wydłużyć się nawet do dwóch tygodni. Maluszki nie mają jeszcze skłonności do samodzielnego opróżniania noska, przez co katar w ich przypadku może być szczególnie uciążliwy. Warto wiedzieć, że czas trwania kataru może być różny w zależności od tego, czy infekcja została spowodowana przez wirusy, czy bakterie. W obu przypadkach wydzielina z nosa jest gęsta i może mieć żółtą, bądź zieloną barwę. Katar wywołany zakażeniem różni się od tego, który jest spowodowany przez zwykły nieżyt nosa. Taki katar trwa zazwyczaj kilka dni i może mieć związek z reakcją uczuleniową, np. na kurz. Wydzielina wywołana nieżytem jest przeźroczysta i ma rzadką, lejącą konsystencję. Niezależnie od tego czym jest spowodowany katar, warto regularnie wykonywać aspirację, która ułatwi maluszkowi oddychanie.

Co na katar u noworodka?

Walka z katarem u noworodka jest szczególnie trudna, gdyż z racji wieku ilość leków do podania jest mocno ograniczona. Mimo, że katar sam w sobie nie jest poważną infekcją, to u tak malutkiego dziecka nie można go bagatelizować. Nieleczony katar może bowiem doprowadzić nawet do powstania stanu zapalnego, w obrębie narządów słuchu. Warto więc wiedzieć, jak walczyć z katarem u noworodka. Poniższa lista przedstawia tylko niektóre z rad i wskazówek, które powinny pomóc w uporaniu się z katarem u noworodka.

1. Regularne udrażnianie nosa – np. za pomocą aspiratora, bądź tradycyjnej gumowej gruszki. Udrażnianie dróg oddechowych maluszka jest ważne, gdyż pomaga mu w łatwiejszym oddychaniu. Regularne oczyszczanie nosa pomaga także w doraźnym usunięciu drobnoustrojów, które spowodowały nieżyt.

2. Krople do nosa – jednym z głównych działań, którym można pomóc maluszkowi jest zakrapianie noska specjalnymi kroplami. Tutaj dobrze sprawdzają się zwłaszcza roztwory soli fizjologicznej, ale także krople z dodatkiem ksylometazoliny. Substancja ta powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza obrzęk błony śluzowej i ułatwia oddychanie.

3. Konsultacja lekarska –  kontakt z lekarzem jest wskazany zwłaszcza w momencie, w którym oprócz kataru dziecko ma gorączkę. Wystąpienie takiego symptomu może sugerować, że rozwija się poważniejszy stan zapalny, który wymaga zastosowania specjalistycznego leczenia.