Ciśnienie tętnicze krwi ma ogromny wpływ na ocenę zdrowia każdego człowieka. W przypadku pogorszonego samopoczucia pomiar ciśnienia to zazwyczaj jedno z pierwszych badań diagnostycznych przeprowadzanych w gabinecie lekarskim. Oczywiście można również kontrolować je samodzielnie w warunkach domowych przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Co zrobić, jednak kiedy takiego nie posiadamy? Czy jest możliwość wykonania pomiaru ciśnienia bez ciśnieniomierza ?

Jak zmierzyć ciśnienie bez ciśnieniomierza ?

Obecnie nie ma możliwości dokładnego określenia wysokości ciśnienia tętniczego bez przeznaczonego do tego specjalistycznego aparatu. Są jednak bezpieczne metody, które pozwolą nam określić wartość pulsu, który obok ciśnienia krwi stanowi drugi istotny parametr oceny pracy serca. Puls to dokładna ilość uderzeń serca na minutę. Z założenia, jeżeli pracuje ono prawidłowo, przyspieszone tętno oznacza obniżone ciśnienie, w przypadku nadciśnienia tętniczego możemy spodziewać się obniżonego pulsu. Jak zatem samodzielnie zmierzyć puls? Najlepiej wyczuć go na nadgarstku bądź szyi. W jednym z tych miejsc należy położyć dwa palce i w czasie jednej minuty odliczyć ilość uderzeń, można wykorzystać do tego stoper, bądź zegarek. Zbyt wysoki puls (tachykardia) oznacza ponad 100 uderzeń serca na minutę, zbyt niski (bradykardia) – poniżej 60. W przypadku zaburzeń pracy serca, metoda ta może okazać się nieskuteczna, ponieważ wysokie tętno przy wysokim ciśnieniu, oraz odwrotnie — niskie tętno przy niskim ciśnieniu mogą stanowić wyjątek od tej reguły.

Jakie są objawy niskiego ciśnienia?

Wiele przewlekłych chorób atakujących ludzki organizm w początkowym stadium objawia się wszelkimi nieprawidłowościami związanymi z ciśnieniem tętniczym krwi. Z tego powodu tak ważne jest, by nauczyć się obserwować swoje ciało i jego reakcje na różne bodźce, takie jak wysiłek fizyczny czy stres. Hipotonia, czyli niedociśnienie może dawać o sobie znaki w postaci osłabienia i senności, przewlekłych bóli głowy, kołatania serca oraz zaburzeń koncentracji. Pacjenci z niedociśnieniem bardzo często skarżą się również na męczące stany depresyjne i problemy z zimnymi dłońmi i stopami. Większość zaobserwowanych u siebie powyższych objawów może wynikać z obniżonego ciśnienia, którego zdecydowanie nie należy bagatelizować, ponieważ w skrajnych przypadkach może skutkować zaburzeniami pracy układu krążenia. Warto pamiętać, że epizodyczne spadki ciśnień są naturalne w przypadku wahań pogodowych.

 Jak zmierzyć ciśnienie bez ciśnieniomierza
Jak zmierzyć ciśnienie bez ciśnieniomierza

Jakie są objawy wysokiego ciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze związane jest z podwyższaniem się ciśnienia tętniczego krwi do parametrów uznawanych powyżej normy. Obecnie uznaje się je za chorobę cywilizacyjną, która odpowiada za poważny czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci wielu pacjentów na całym świecie. Przewlekłe problemy z wysokim ciśnieniem mogą prowadzić do zawału i niewydolności serca, udaru mózgu oraz niewydolności nerek. Za najczęstsze objawy zwiastujące nieprawidłowości związane z nadciśnieniem uznaje się silne bóle oraz zawroty głowy, duszności, problemy ze snem, nerwowość i krwawienie z nosa oraz uczucie kłucia w klatce piersiowej. Istotne jest, by nauczyć się rozróżniać powyższe objawy, ponieważ przy dłuższym występowaniu organizm przyzwyczaja się do nich, przez co możemy przestać je odczuwać do czasu wystąpienia poważniejszych powikłań. Na szczęście istnieje wiele sposobów niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia. Kiedy zauważymy jego pierwsze objawy, warto spojrzeć się na swój tryb życia i tym samym ograniczyć spożywanie soli, włączyć do codziennych rutyn umiarkowaną aktywność fizyczną, oraz zrezygnować z palenia tytoniu.

Inne urządzenia mierzące ciśnienie

Klasyczny aparat do mierzenia ciśnienia zakładany na ramię nie jest obecnie jedynym urządzeniem, które można wykorzystać do wykonania tego pomiaru. Na rynku znaleźć dziś można inne, nowoczesne urządzenia, gwarantujące między innymi możliwość wykonania pomiaru wysokości ciśnienia tętniczego. Mowa o multifunkcyjnych smart watchach i smart bandach używanych pierwotnie przez sportowców. Przez wygodę i funkcjonalność są dziś uwielbiane na co dzień. Specjalna opaska zakładana na nadgarstek potrafi zmierzyć puls serca, ciśnienie oraz wysycenie krwi tlenem. Innym urządzeniem wartym uwagi są bezprzewodowe ciśnieniomierze podpinane pod smartfon. Dołączony mankiet zakłada się podobnie do klasycznego modelu ciśnieniomierza, a dołączona do telefonu aplikacja pozwala na zachowanie w historii o wiele większej ilości poprzednich pomiarów.

Ciśnienie tętnicze krwi to bez wątpienia jeden z najważniejszych życiowych parametrów, który warto regularnie kontrolować, choćby dlatego by uniknąć problemów z powszechnie obserwowanym nadciśnieniem. W skrajnych przypadkach, kiedy nie mamy dostępu do profesjonalnego sprzętu, umiejętność samodzielnego określenia pulsu może okazać się nieunikniona. Warto jednak pamiętać, że możliwość zmierzenia ciśnienia oferuje niemal każda apteka, przychodnia lekarska, szpital, bądź inny zakład opieki zdrowotnej.